יום עיון חוויתי – 2020

יום עיון חוויתי – 2020

על מה אדבר אם עולמי שינה את פניו?

העצמי השבור והמקוטב והעצמי המאוחה והמפויס בעולם המשנה את פניו

 איגוד ישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות מזמין אתכם ליום עיון חוויתי שיערך בzoom

ב- 18.12.20   בין השעות  09:00-12:30

בהשתתפות הסופר אלי עמיר, השחקן ששון גבאי ופרופ' מאיר בוזגלו

ברוח התקופה המורכבת בה מצוי עולמנו, נקדיש את יום העיון החוויתי להתבוננות במאבקו העיקש של האדם לחיות חיים של איחוי עם הסובב אותו. במרכזו של יום זה תעמוד השאלה כיצד אנו מתמקמים  מול עוול וקיפוח ומול סבלו ועלבונו של הזולת.

האילוצים אותם מכתיב המצב העולמי, אינם מאפשרים לנו לצאת כהרגלנו החוצה, אל הבמה התרבותית במקומה הטבעי. כחלק מעמדה חברתית החותרת לקיום רציף של חיי תרבות ורוח, וכמעשה של תמיכה בעולם האמנות המצוי במאבק הישרדות  נזמין השנה את במת התרבות אל ביתנו, ונקיים את יום העיון ב ZOOM. גם בשנה זו, מוכת המשברים נשמור על המסורת היקרה של האיגוד, ונצא למפגש מפרה עם אנשי תרבות ורוח מהבולטים בישראל. כמה מחברי האיגוד ישתפו במחשבותיהם וישוחחו עם אורחי היום.

את יום העיון תנחה חברת האיגוד אורה אתרוג-סטיבה. את דברי הפתיחה יישא חבר האיגוד ד"ר אשר אפשטיין, אשר יזמין אותנו לחשיבה על התמודדותו של היחיד עם שינויים בנוף החברתי והתרבותי, מנקודת המבט של פסיכולוגיית העצמי.

במרכז היום תעמוד היצירה עטורת הפרסים "נער האופניים" מאת הסופר אלי עמיר.

היצירה ששורשיה אוטוביוגרפיים, מספרת על מסעו של נער יוצא עיראק המבקש למצוא את דרכו בישראל היא "לב ליבו של העולם החדש המהפכני" (נער האופניים, עמ' 8). הנער הקרוע בין העולמות, תר באומץ-לב אחר דרך בה יוכל להקשיב לעצמיותו הזועקת מתוכו תוך כדי שהוא נתון לכוחות מפלגים, משסעים מבחוץ. הספר מתאר ברגישות את קשייו של הנער ואת יכולתו להתפייס באופן עמוק עם הוריו, עם עברו, ועם הסביבה התרבותית אליה הוטל כנטע זר.

חברות האיגוד מיכל ניובורן ועינת הרף-כשדאי תשוחחנה עם הסופר על המסע האישי שעבר  ועל ההתמודדות מעוררת ההשראה שלו עם סביבה משוסעת, המוצפת בעוולות ובמעשי קיפוח. נעזר בשיח עם הסופר בכדי לשאול כיצד נמצא אנו את דרכנו במציאות של קיטוב דיכוטומי הפוצע את המרחב האנושי המשתית את קיומנו. שאלה קיומית שהפכה בוערת במיוחד בימים אלו.

במהלך השיחה השחקן המוערך ששון גבאי ימחיז קטעים מהיצירה הרלוונטיים לשיח, ויחייה עבורנו את הסוגיות הרגישות להן מוקדש היום.

את היום נסיים בשיח עם הפילוסוף ואיש הרוח פרופ' מאיר בוזגלו, מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית. במקביל ליצירתו האקדמית הענפה, פרופ' בוזגלו הוא פעיל חברתי העומד בראשן של מספר יוזמות חברתיות וחינוכיות בעלות השפעה ניכרת על החברה הישראלית. פרופ' בוזגלו ישתף אותנו במחשבותיו בדבר השפעותיו של העולם המשתנה על הזהות ועל עולם הערכי והתרבותי של האדם הישראלי.

דמי השתתפות: חברי איגוד – 50 ₪. הקהל הרחב – 60 ₪.

לרישום נא לפנות לאלינער  לקס בטלפון: 0506-545499 במייל: elinoar@selfpsy.org.il.

יום העיון יתקיים בזום, אך ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש. אנא הקדימו את הרשמתכם.

נשמח לראות את פניכם  על מסך ה ZOOM.

בברכת חזרה מהירה לשגרת המפגשים הבלתי אמצעיים,

 הוועדה המדעית: ארז בנאי- יו"ר, מיכל ניובורן, עינת הרף כשדאי, רויטל בן מוחה, שני נוה.

וועד האיגוד: קלאודיה קוגן-יו"ר, עליזה דולב, אלינער לקס, חני גרינברג, דורית יערי טוניק.

 

  • עלות לחברי איגוד: 50 ש"ח
  • עלות לקהל הרחב: 60 ש"ח

תאריך

דצמ 18 2020
Expired!

שעות

9:00 am - 12:30 pm

דמי השתתפות

50-60ש"ח
הרשמה